/ 1
2012'den beri kripto piyasasında hack bilançosu
Blockchain güvenlik firması SlowMist'in son raporuna göre, kripto para sektöründe 2012'den bugüne kadar belgelenen olaylarda 30 milyar doların üzerinde kripto para birimi hacklendi. Rapor, beş farklı saldırı türünün en yaygın olduğunu ortaya koydu. Bunlar akıllı sözleşme güvenlik açıkları, rug pull'lar, flash kredi saldırıları, dolandırıcılık ve özel anahtar sızıntıları olarak sıralandı. Bu saldırılar sonucunda oluşan kayıplar, kripto para birimlerinin mevcut piyasa değerinin yaklaşık %2,5'ini temsil ediyor.

Rapora göre, 1.101 olayın arasında 118 borsa hack'i, 217 Ethereum ekosistem hack'i, 162 BNB Smart Chain ekosistem hack'i, 119 EOS ekosistem hack'i ve 85 misli olmayan token veya NFT hack'i bulunuyor. Bu olaylar, son on yılda kaydedilen en büyük kayıplardan biri olarak kaydedildi. Rapor ayrıca, 2010'ların başından 2019'a kadar 1 milyar doları aşan hack olaylarının artış gösterdiğini gösteriyor. Ancak güvenlik önlemlerindeki iyileşmelerle birlikte 2022'den itibaren bu tür olayların azalmaya başladığı belirtildi. Sektördeki güvenlik bilinci ve önlemlerinin artmasıyla birlikte, gelecekte daha güvenli bir kripto para ortamı oluşturmanın önemi vurgulandı.
kripto para tarihi 2008
Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi veya grup, Bitcoin'in çalışma prensiplerini ve tasarımını açıklayan "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System" başlıklı bir beyaz kağıt (whitepaper) yayınladı.

Küresel finansal kriz yaşandı ve birçok büyük finansal kurum iflas etti veya büyük oranda sarsıldı. Bu kriz insanların geleneksel finansal sisteme olan güvenini sarsarken, alternatif bir para birimi ve ödeme sistemine olan ilgiyi artırdı.
kripto para tarihi 2009
Satoshi Nakamoto tarafından blok zinciri teknolojisi üzerinde Bitcoin adlı kripto para birimi yaratıldı. Madenciler tarafından ilk Bitcoin bloğu olan "genesis bloğu" 3 Ocak 2009'da oluşturuldu.
/ 1