whitelist

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
/ 1
Whitelist, kripto para piyasasında; projelerin erken aşamalarında, token dağıtım sürecinde, borsaların çeşitli etkinliklerde, bazı uygulamaların yeni versiyonlarını test etmede belirli bir önceliğe veya ayrıcalığa sahip olmayı sağlayan bir sistemdir. Whitelist'e katılan kullanıcılar, ilgili platform veya proje tarafından sisteme güvenli olarak eklenir ve halka açık olmayan belirli özelliklere veya imkanlara ulaşmış olur. Genelde whitelist'e katılan kişiler, ilgili platform veya proje tarafından ödüllendirilir veya erken satın alma gibi fırsatlar kazanır.
Piyasa koşulları, proje vs iyiyse erken katılımcılara ödül vermesi hem reklam açısından hem sistemi test edenler için avantajlı bir sistemdir. Bildiğim en iyi örneklerden biri de KuCoin Sui ekibi işbirliğiyle yapılan Sui Whitelist çalışmasıydı ve o dönem bu coin geleceği olan coinler olarak konuşuluyordu, zaten Whitelistçileri de mutlu etmişti.
Whitelist yani beyaz liste, belirli bir hizmete, etkinliğe veya bilgi paylaşımına erişimi olan izin verilen kullanıcıların, kurumların, bilgisayar programlarının veya kripto para adreslerinin bir listesidir. Beyaz listeler, kripto para borsaları, NFT projeleri ve merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları gibi çeşitli kripto varlık platformlarında kullanılmaktadır.

Kripto para borsalarında beyaz listeler, genellikle yeni kripto paraların listelenmeden önce kullanıcılara erken erişim sağlamak amacıyla kullanılır. Bu, kullanıcıların yeni coinleri düşük bir fiyattan satın alma fırsatına sahip olmaları için tasarlanmıştır. Kripto para borsaları, genellikle belirli bir miktarda kripto para bulunduran, sosyal medyada aktif olan veya belirli bir miktarda para yatıran kullanıcıları beyaz listelerine dahil eder.

NFT projelerinde beyaz listeler, genellikle yeni NFT'lerin herkese açık satışa çıkmadan önce belirli bir gruba özel olarak satılması için kullanılır. Bu, projenin topluluk oluşturmasına ve erken destekçileri ödüllendirmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. NFT projeleri, genellikle belirli bir miktarda kripto para birimi bağışlayan, sosyal medyada aktif olan veya belirli bir miktarda para yatıran kullanıcıları beyaz listelerine dahil eder.

DeFi uygulamalarında beyaz listeler, genellikle yeni DeFi ürünlerinin veya hizmetlerinin belirli bir gruba özel olarak dağıtılması için kullanılır. Bu, ürünlerin veya hizmetlerin güvenli ve sorunsuz bir şekilde başlatılmasını sağlamak için tasarlanmıştır. DeFi uygulamaları, genellikle belirli bir miktarda kripto para birimi stake eden, sosyal medyada aktif olan veya belirli bir miktarda para yatıran kullanıcıları beyaz listelerine dahil eder.

Beyaz listeler, kullanıcıların belirli hizmetlere, etkinliklere veya bilgi paylaşımlarına erişimini kontrol etmek için etkili bir yoldur. Kripto para platformları, beyaz listeler kullanarak kullanıcı güvenliğini artırabilir, topluluk oluşturabilir ve yeni ürünleri veya hizmetleri güvenli bir şekilde başlatabilir.