/ 68
damus uygulamasının kaldırılması
Apple, Damus isimli uygulamayı, Bitcoin'in Lightning Network üzerine kurulu bir bahşiş özelliği nedeniyle uygulama mağazasından kaldırabileceği konusunda uyarıda bulundu. Damus, Bitcoin kullanıcıları arasında popüler hale gelen merkezi olmayan Nostr protokolüne dayalı bir Twitter benzeri sosyal medya uygulamasıdır.
coinbase ceo'sunun açıklamaları
Coinbase CEO'su Brian Armstrong, Bloomberg'e SEC ile ilgili dava sürecine ilişkin, SEC'nin Coinbase ile ilgili dava açmasına ilişkin olarak "SEC başkanının belirli bir bakış açısı olabilir, ancak bu, ABD hükümetinin geri kalanının aynı görüşe sahip olduğu anlamına gelmez. Aslında, tam tersi. SEC başkanı burada biraz istisna diyebilirim," şeklinde açıklama yaptı.
eden block
The Block'un bildirdiğine göre, Londra merkezli kripto risk sermayesi firması Eden Block, eski Goldman Sachs ortağı Orit Freedman Weissman'ı yeni bir genel ortak olarak bünyesine dahil etti. Weissman, Goldman Sachs'ın İsrail'de bölgesel CEO'luk görevi üzerine 20 yıllık deneyime sahip.
saylor'un btc 10x yapabilir açıklaması
MicroStrategy'nin eski CEO'su Michael Saylor, ABD'deki regülasyonlar sonrası Bitcoin fiyatında büyük bir artışa yol açacağını düşünüyor. Saylor'a göre, Bitcoin'in gerçek potansiyeline dair farkındalık arttıkça BTC'nin değeri 10 katına çıkabilir. SEC, bazı altcoin'leri menkul kıymet olarak sınıflandırsa da Bitcoin'in bu kategoride yer almaması, Bitcoin'in muhtemelen menkul kıymet olarak kabul edilmediğini gösteriyor. Saylor, regülasyonların kurumsal yatırımcıları cesaretlendirerek Bitcoin'in benimsenmesini hızlandıracağını söylüyor. SEC, Binance ve Coinbase'a dava açarak birçok popüler kripto paranın kayıtsız menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. Robinhood da SEC kararının ardından bazı kripto paraları platformdan kaldırdı.
fed faiz açıklamaları
ABD Merkez Bankası (Fed), 15 ay sonra ilk kez politika faizini değiştirmeyerek sabit tuttu. Fed, politika faizini beklentilere uygun olarak %5-5,25 aralığında, son 16 yılın en yüksek seviyesinde bıraktı.

Para piyasalarında, gelecek ay Fed'in politika faizini %25 baz puanlık bir artışla yüzde 60 olasılıkla yükselteceği öngörülüyor.

Fed Başkanı Powell, kararın ardından düzenlenen basın toplantısında yüksek enflasyon baskısının devam ettiğini belirtti ve "Pratikte tüm Fed yetkilileri, enflasyonu zamanla %2'ye düşürmek için bu yıl bazı ek faiz artışlarının uygun olacağına inanıyor." şeklinde sözlerine devam etti.
sbf hakkındaki yeni suçlamalar
FTX'in CEO'su Sam Bankman-Fried'e bazı yeni suçlamalar yöneltilmiştir. Yargıç, bu suçlamaları ayrı ayrı değerlendirmeyi planlıyor. Ancak suçlamaların detayları henüz belli değil.
do kwon kefalet ödemesi
Terra Labs'ın kurucu ortağı Do Kwon, kefaletle serbest bırakıldıktan sonra Karadağ'da iade için gözaltına alındı. Karadağ Yüksek Mahkemesi, Kwon'un altı ay boyunca gözaltında kalmasına karar verdi. Amerika Birleşik Devletleri de Kwon'un iadesini talep ediyor. Kwon'un siyasi bağlantıları ve sahte seyahat belgeleriyle ilgili suçlamalarla da karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Terra Labs'ın Terra ekosistemi ve Luna coin Mayıs 2022'de büyük bir çöküş yaşamıştı ve yaklaşık 40 milyar dolar kayba neden olmuştu.
bitcoin etf mi oluyor
Galaxy Digital CEO'su Mike Novogratz, BlackRock'un Bitcoin'e olan güveni artırabileceği ve BTC için "mükemmel bir şey" olabileceği konusunda olumlu bir görüş bildirdi. Ancak, bazıları BlackRock'un perakende yatırımcıları etkileyebileceği ve merkezi olmayan kripto para birimlerinin temel prensiplerini zayıflatabileceği konusunda uyarıyor. BlackRock'un Coinbase Custody'yi tercih etmesi, Coinbase'in yasal savunması için büyük bir güven oluşturuyor. Diğer yatırım firmalarının da benzer Bitcoin ve kripto para birimi ETF'leri için SEC'ye başvurduğu biliniyor. BTC'nin fiyatı haberi takip eden süreçte %2,2 artış gösterdi.
okx ödül dağıtım problemi
Kripto para topluluğundaki kullanıcılar bugün OKX borsasına tepki gösterdi. Geçtiğimiz ay SUI token için OKX, SUI ödüllü bir kampanya başlatmıştı. Ancak kampanya sonrası bazı kullanıcılar ödüllerini alamadıklarını söyledi. Türk kullanıcılar yoğun şikayetlerde bulunmaya devam ederken OKX yetkilisi tepkilere rağmen ödüllerin dağıtıldığını söyledi. Twitter'da yüksek kitleye hitap eden bazı fenomenler OKX'i eleştirdi. OKX ise Türkçe olarak şikayetlere yanıt vereceğini belirtti.
abd tüfe verileri
ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Mayıs ayında beklentilerin altında bir artış gösterdi. TÜFE, beklenenin altında kalarak %0,1 arttı. Yıllık bazda ise TÜFE yüzde 4 olarak gerçekleşti ve bir önceki aya göre yüzde 0,9 düşüş yaşandı.

Çekirdek TÜFE ise beklentiye paralel olarak %0,4 artış gösterdi. Çekirdek TÜFE, genel enflasyon trendini daha net bir şekilde yansıtır.

Bu veriler, ABD'de enflasyonun hafif bir yavaşlama gösterdiğini gösteriyor. Ancak yıllık bazda yüzde 4'lük enflasyon oranı hala yüksek seviyede bulunuyor ve ekonomi üzerindeki etkiler yakından takip ediliyor. Bu verilerle birlikte, gözler şimdi yarınki FOMC toplantısına çevrildi.
/ 68