fed faiz açıklamaları

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
/ 1
ABD Merkez Bankası (Fed), 15 ay sonra ilk kez politika faizini değiştirmeyerek sabit tuttu. Fed, politika faizini beklentilere uygun olarak %5-5,25 aralığında, son 16 yılın en yüksek seviyesinde bıraktı.

Para piyasalarında, gelecek ay Fed'in politika faizini %25 baz puanlık bir artışla yüzde 60 olasılıkla yükselteceği öngörülüyor.

Fed Başkanı Powell, kararın ardından düzenlenen basın toplantısında yüksek enflasyon baskısının devam ettiğini belirtti ve "Pratikte tüm Fed yetkilileri, enflasyonu zamanla %2'ye düşürmek için bu yıl bazı ek faiz artışlarının uygun olacağına inanıyor." şeklinde sözlerine devam etti.
FED açıklama yaptığında genelde piyasa açıklama saatlerine yaklaştıkça daha hareketli olmaya başlıyor. İşini iyi yapan traderlar açıklama günlerinde işlem açmanın riskli olduğunu savunuyor. Yukarıdaki açıklamayı örnek olarak baz alabiliriz diye düşünüyorum.
Bu ay yapılacak fed toplantısında muhtemelen 25 baz puan artışına gidilecek gibi, Powell yine şahin tavrını sergilecek mi 26 temmuzda göreceğiz
Fed tahmin ettiğimiz gibi 25 baz puan faiz artışı yaptı, bir sonraki toplantıda artış olup olmayacağı konusunda ise verilere bakarak karar verecekler. Btc de ciddi bir hareketlilik olmadı, anlık olarak Btc 29.508 dolar seviyesinde görünüyor cmc verilerine göre.
Enflasyon yüksek ve ekonomi çok hızlı büyüyor. Bu nedenle, Fed faiz oranlarını yükseltmeye karar verdi. Bu, ekonomiyi yavaşlatmaya ve enflasyonu düşürmeye yardımcı olacaktır.Biliyorsunuz ki enflasyon bir devletin uğraştığı en büyük iç savaştır.