ybtas hisse senedi

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
/ 1
Yozgat ilimizdeki sanayi kuruluşlarından biri olan Yibitaş Yozgat Çimento Fabrikası, 1973 yılında Yozgat İşçi Birliği İnşaat Malzemeleri Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından kurulmuş olup Fabrika, 696.000 m2'lik bir alan üzerine inşa edilerek çimento üretimi faaliyetlerine başladı.Yıllar içinde önemli bir büyüme ve gelişme gösteren Şirket, 1994 yılında Lafarge ile bir ortaklık anlaşması yaparak faaliyetlerini uluslararası boyuta taşıdığı görülurken 1996 yılında gerçekleştirilen yakma sistemi projesi ile klinker üretim kapasitesini 2.200 ton/güne çıkardığı biliniyor. Daha sonra fabrika hisseleri satılarak 2007 yılında Portekiz çimento grubu Cimpor'a devredilmesiyle bu dönemde gerçekleştirilen çeşitli iyileştirme projeleri ile üretim kapasitesi 2.400 ton/güne yükseltildi. Küçük hissedarların hisselerinin devam ettiği bir süreç sonucunda 2012 yılında Avrupa, Afrika ve Asya bölgelerine açılan Votorantim Çimentoş'un bünyesine katılarak bu sayede fabrikanın uluslararası etki alanı daha da genişlemiş görüldü .
YBTAS işlem koduyla hissenin ilk işlem tarihi 2012 yılında olup senelik %200 üzerinde kazanç elde edildiği aylık ise %50 artış görüldü. Bugün itibariyle %10 artışı gözlemlenirken fiyatı 123.090.00TL , günlük işlem hacmi ise 3.149.240,00TL oldu. Hisse işlemlerinizde lütfen uzmanından destek almayı unutmayınız.
Yibitaş Yozgat İşçi Birliği İnşaat Malzemeleri Ticaret ve Sanayi A.Ş.'nin Borsa İstanbul'da işlem gören YBTAS hisse senedi, Türkiye'nin en büyük çimento üreticilerinden biri olarak öne çıkıyor. Şirket, güçlü finansal yapı, yüksek üretim kapasitesi ve düzenli temettü ödemeleri gibi avantajlarla dikkat çekiyor. Ancak, döviz kuru dalgalanmalarına karşı hassasiyeti, inşaat sektöründeki dalgalanmalardan etkilenebilme ve rekabetin yoğun olduğu bir sektörde faaliyet gösterme gibi dezavantajları bulunuyor. Yatırımcılar, YBTAS hisse senedi yatırımı öncesinde şirketin finansal durumunu, sektör trendlerini ve riskleri dikkatlice değerlendirmeli, kendi araştırmalarını yapmalı ve uzman görüşlerine başvurmalıdır.