emir defteri (order book)

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
/ 1
Emir defteri (order book), finansal piyasalarda işlem görmek isteyen yatırımcıların alış ve satış emirlerini gösteren bir liste veya tablodur. İki ana bölümden oluşur: alış emirleri (bid) ve satış emirleri (ask). Alış emirleri, varlığı düşük bir fiyattan almak isteyen yatırımcıların emirlerini içerir, satış emirleri ise yüksek bir fiyattan satmak isteyenlerin emirlerini içerir. Emirler fiyat sırasına göre listelenir, böylece yatırımcılar hangi fiyat aralığında işlem yapılacağını anlayabilirler. Emir defteri, yatırımcılara piyasadaki talep ve arz hakkında bilgi verir, böylece işlem kararları almalarına yardımcı olur.
Borsalarda alım satım işlemi yapan kişilerin mutlaka bilmesi yerlerin başında emir defteridir. Herhangi bir kripto varlığın tahta da alıcı ve satıcısını görebileceğimiz yerdir. Emir defterleri işlem yapacağımız varlık hakkında bize bazı bilgiler verir. İşlem yapacağımız kripto varlıkların, yüksek alım ve satım emirlerinin olması çok önemli, daha fazla alıcı ve satıcı olduğunda, hacim artar ve işlem yapmak daha kolay hale gelir. Ayrıca emir defterinde alıcı ve satıcıların hangi fiyatta beklediğini görebiliriz. Bu gibi sebeplerden dolayı emir defteri çok önemli bir göstergedir.
Kripto paralar özelinde açıklayacak olursak emir defteri, belirli bir kripto para birimi için alım ve satım emirlerinin listelendiği bir araçtır. Yatırımcılara, kripto paranın mevcut piyasa fiyatı, likidite seviyesi ve arz ve talebi hakkında bilgi verir. Emir defteri, alım ve satım olmak üzere iki sütun halinde düzenlenmiştir. Alım sütunu, yatırımcıların bir kripto para birimi için ne kadar ödemeye istekli olduğunu gösterirken, satım sütunu ise ne kadar fiyata satmaya istekli olduklarını gösterir.

Her emir, fiyat, miktar ve toplam olmak üzere üç bilgi içerir. Fiyat, yatırımcının ödemeye veya satmaya istekli olduğu fiyatı, miktar ise satın almak veya satmak istediği kripto para birimi miktarını gösterir. Toplam ise, yatırımcının satın almak veya satmak istediği kripto para biriminin toplam değerini ifade eder. Emir defteri, yatırımcıların bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olan önemli bir araçtır. Yatırımcılar, emir defterini kullanarak mevcut piyasa fiyatını görebilir, likidite seviyesini değerlendirebilir, arz ve talebi anlayabilir ve potansiyel alım ve satım fırsatlarını belirleyebilirler.

Ancak emir defterinin dinamik ve sürekli değişen bir yapıya sahip olduğunu, emir defterindeki fiyatların gerçek piyasa fiyatından biraz farklı olabileceğini ve emir defterini yorumlamak için deneyim ve bilgi gerektiğini de unutmamak gerekir. Kripto para ticareti yapmayı düşünüyorsanız, emir defterinin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Bu sayede daha bilinçli kararlar verebilir ve kâr elde etme şansınızı artırabilirsiniz.