yök siber güvenlik okulları açıyor

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
/ 1
YÖK ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi arasında yapılan protokolle Ankara, Ege, Gebze Teknik ve İstanbul Teknik Üniversitelerinde 4 yeni siber güvenlik meslek yüksekokulu açılacak. Bu adım, dijital güvenliğin önemi ve ihtiyacının artmasıyla beraber nitelikli siber güvenlik uzmanlarının yetiştirilmesini amaçlıyor. Öğrencilere siber güvenlik alanında eğitim verilecek, pratik beceriler kazandırılacak ve İngilizce dil becerileri desteklenecek. Burs ve istihdam desteği sağlanacak, sektörle iş birlikleri yapılarak mezunların istihdamı kolaylaştırılacak. Bu adım, dijitalleşme çağında güvenliğin vurgulandığı ve nitelikli insan kaynağı yetiştirmek için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.
eğer gereken değer verilirse ve disiplin sağlanırsa çok faydalı olacağını düşünüyorum..geleceğin bölümlerden birisi diyebiliriz belki de. tabii ki kişinin kendine katacağı donanımlar da önem arz ediyor
Yanılmıyorsam yükseköğretim kurulu ile Cumhurbaşkanı Dijital dönüşüm Ofisi arasında bu protokol geçen yıl imzalanmıştı. Siber güvenlik temel konularının yanında; ağ güvenliği, veri analizi, güvenlik teknolojisi, sızma testleri alanında eğitim verileceği planlanmaktadır.