ulker hisse senedi

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
/ 1
Yerli ve Milli marka olan Ülker , 79 yıllık köklü bir geçmişe sahip olup 1944 yılında Merhum Sabri Ülker ve Asım Ülker kardeşler tarafından Eminönü Nohutçu Han'da temeli atılan bu şirket, günümüzde yerli ve milli bir marka olarak hala varlığını sürdürüyor.Ülker, ürünlerini 100'ün üzerinde ülkeye ihraç ederek uluslararası arenada da adını duyurarak gıda sektöründe, çikolata, gofret, kek, süt, bitkisel yağ gibi farklı kategorilerde geniş bir ürün yelpazesi sunuyor ve Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 108. sırada yer alıyor.2021 yılı Ağustos ayında Ülker Bisküvi, çikolata ve unlu mamullerde üst düzey sinerji sağlamak amacıyla ana müşterisi olan Önem Gıda'yı bünyesine katarak şirketin sürdürülebilir ve kârlı büyümesini daha da güçlendirmeyi hedefledigi görülüyor.
Yıldız Holding'e ait olan şirket, Ülker Bisküvi'deki sermayenin yüzde 30'unu İngiltere merkezli Pladis Foods Limited'e devretti.
1996 yılında Halka Arzı gerçekleşen ve Bist kodu ULKER olan şirketin Bist ilk işlem tarihi 2004 yılında gerçekleşmiş. Yatırımcısına geçen seneden bu yana % 290 üzerinde kâr getirisi olan hissenin bugün itibariyle %10 yükseliş göstermesiyle 78.90TL' den işlem görüyor.
Lütfen risk iştahınızını kontrol edin bu bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.
Ülker hisse senedi son dönemde istikrarlı bir performans sergiliyor gibi görünüyor. Şirket, gıda sektöründeki güçlü markalarıyla tanınmış bir oyuncu ve bu nedenle uzun vadeli yatırımcılar için cazip olabilir. Ancak, gıda endüstrisi rekabetçi bir alan..Bu nedenle kısa vadeli yatırımcılar dikkatli olmalıdır. Ülker'in gelecekteki büyüme potansiyeli ve inovasyon çabaları da hisse senedi performansını etkileyebilir. Sonuç olarak, yatırımcılar Ülker hisselerini portföylerine eklemeyi düşünüyorsa sektörün genel görünümünü ve şirketin gelecek stratejilerini dikkatlice analiz etmelidirler.
Murat Ülker, 25 Eylül 2023 tarihinde yaptığı bir röportajında Yıldız Holding'in 2018'de 7 milyar dolan olan borçlarını 1 milyar dolar seviyesine indirdiğini açıkladı.

Gazeteci Barış Soydan'a konuşan Murat Ülker, "Bu performansı enternasyonel bir firma olmamıza borçluyuz. İyi ki globalleşmişiz, iyi ki beş yıl önce Türkiye'de sendikasyon yapmışız" dedi. Ülker, "Yurt içi borcumuz yaklaşık 1 milyar doların az üzerinde ama bunun yarısı Türk lirası. Şu anda Yıldız Holding'in borç seviyesi 2,5 FAVOK çarpan ile sağlıklı bir yapıda. Yurtdışında da zaten sağlıklı bir finansal yapımız var ve orayı tamamen yurtdışından finanse ediyoruz. Faizler düşük, vadeler uzun. Mesela faiz yüzde 2,5, vade ise 12 sene" ifadelerini kullandı.