tcmb faiz kararı

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
/ 1
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bugün gerçekleştirilen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonucunda 2023 Haziran ayı faiz kararını açıkladı. Toplantıda TCMB Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan liderliğinde alınan kararlar, piyasalar tarafından büyük bir merakla bekleniyordu.

TCMB, Haziran 2023 politika faizinde bir artışa gidererek faiz oranını yüzde 15 olarak belirledi. Özellikle yatırımcılar ve ekonomi uzmanları, faiz oranının yüzde 20'ye yükseltilmesini bekliyordu. Ancak TCMB'nin yaptığı açıklama, beklentilerin altında kaldı ve faiz oranı yüzde 15 olarak belirlendi.

Geçtiğimiz ay politika faizini yüzde 8,5 düzeyinde sabit tutan TCMB, bu ay piyasaları etkileyecek önemli bir karar alarak faiz oranını yüzde 15 olarak açıkladı. Bu kararın ekonomi üzerindeki etkileri yakından takip edilecek ve piyasaların tepkisi merakla bekleniyor.
Faiz sabit, dolar uçuyor :(
21 Eylül 2023 Para Politikası Kurulu toplantı özetinde, politika faizinin enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleneceğine vurgu yapılarak, "Enflasyon görünümü ve yukarı yönlü riskler göz önüne alındığında Kurul, para politikası çerçevesinin yüzde 5 enflasyon hedefini gerçekleştirme kapasitesinin güçlendirilmesi gerektiği değerlendirmesinde bulunmuştur. Fiyat istikrarındaki bozulmanın makroekonomik istikrar ve özellikle finansal istikrar üzerinde oluşturabileceği risklere de dikkat çekilmiştir." denildi.