scam coin

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
/ 1
SCAM Coinler, dijital bir para birimi görünse de aslında doğrudan dolandırma amacı güden sahte kripto para birimleridir. Bu tür projeler genelde yüksek getiri vaat etmektedir, kabul edelim hemen hemen hiç bir proje kısa vadede yüksek getiri sloganıyla yola çıkmaz. Bir kriptonun sahte olup olmadığını anlamak için tokenin kontrat adresi, projenin nasıl ortaya çıktığını ve benzeri şekilde araştırma yaparak sonuca daha kolaylıkla ulaşabiliriz.
Ah scam coinler benim de ilk sıralar böyle bir olay başıma gelmişti :D Gerçekten çok dikkatli olmak gerekiyor özellikle Coinmarketcap gibi büyük veri sitelerinden sözleşme adresleri kontrol edilmeli
Kripto piyasasında yeni giren tecrübesiz, kısa yoldan para kazanmaya çalışan insanları hedef alan dolandırma metodu özellikle ön satış adı altında yapıyorlar :D
Şiddetle uzak kalınması gereken saçma coinler. Fomoya kapılıp bazen alıyoruz ancak sektör riskli olduğu için şu aşamada para kazanma yerine daha çok paramızı korumamız gerektiğine inanıyorum
yani aldığımız projeyi her zaman çok araştırmalıyız ve dikkat etmeliyiz...scam coin olmamasına rağmen Luna scam coinlerden daha kötü hale gelmişti...
Bazı scam coinler geçtiğimiz dönemlerde orijinal olan coin ile aynı logo ve çok yakın fiyatlarda yer alıyorlardı. Shillenen bu coinlere talep arttıkça bir şekilde bu coinin holdersları tarafından satılarak veya alım talebine göre holdersları tarafından short işlem açılarak fiyatı dengede götürmeye çalışılıp sonrasında artan talebe göre bir anda elindeki assetleri satıyorlardı. Özellikle piyasaya girmesi merakla beklenen projeleri taklit ederek tecrübesiz yatırımcıların canını çok yakıyorlardı bu sebepten yeni çıkacak olan coinlerde kesinlikle kontrat adresleri teyit edilmeden işlem yapılmaması gerekir.
Scam coin, yatırımcılardan para toplamak amacıyla oluşturulmuş sahte bir kripto para birimidir. Scam coin'ler, genellikle gerçek bir değeri olmayan ve yatırımcıların paralarını kaybetmelerine neden olan projelerdir.
Scam coinlerin özellikleri;
Gerçek bir değeri yoktur.
Yatırımcıları cezbetmek için sahte vaatler yaparlar.
Güvenilir bir geliştirici ekibine sahip değildirler.
Güvenilir bir borsada listelenmemiştirler.
bu özelliklerde scam coinleri çok güvensiz yapıyor.
İlk başta yatırımcının cüzdanında gerçekmiş gibi algıladığı aslında tamamen herşeyi sahte oluşturulmuş coinlere verilen genel ad diyebiliriz. Dolandırıcılar scam coinleri özellikle cüzdan hareketleriniz sırasında adreslerinize gönderir, bunu ilk başta anlamak zor olsada contract adresinden sorgulamak ilk etapta bu yanılgıya düşmemek için kurtarıcınız olabilir .
Kripto piyasası ,dolandırıcılığın fazla olduğu bir alan olduğu için scam projeler yada scam coinler oldukça fazla. Bunlardan korunmanın elbette önlemleri var ama en deneyimli yatırımcıyı bile tuzağına düşürebilyorlar. Scam coini anlamak için önceliğimiz sosyal medyadan ekip ve proje araştırılmalı akabinde token geçmişi ve whitepaper incelenmeli. Gözlemlediğiniz kadarıyla saydıklarımdan eksiklik yada basitlik görürseniz bence uzak durup kontrolü sağlanmış ve güvenilir onayı almış projelere yönelinmeli.
Kripto karnesi olarak nitelendirdiğim Whitepaper kısmı bu yüzden önemli . Projenin amacı detayları yol haritası gibi içeriklerin detaylanlandırlmış halini okumadan bu tarz coinlere ne para nede cüzdan bağlayın. Eğerki acemi bir yatırımcıysanız bilinmedik platformlardan coin almamanızı önerir ve scam coinleri cüzdanınıza eklememeniz en doğrusu olur.