poly network hack saldırısı

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
/ 1
PolyNetwork, son kripto saldırısında milyarlarca dolarlık zarara yol açan bir saldırganın hedefi oldu. Saldırganlar, PolyNetwork'ün zincirler arası protokolünde bulunan bir akıllı sözleşme işlevini kötüye kullanarak SHIB, BNB ve BUSD gibi kripto varlıklarda tahmini 4 milyar dolarlık kötü niyetli token yayınladı. Bu saldırı, kripto dünyasında güvenlik açıklarının varlığını bir kez daha ortaya koyuyor.

PolyNetwork, çeşitli blok zincirlerini birleştiren ve varlık transferini kolaylaştıran bir köprü aracı olarak hizmet veriyor. Ancak saldırganlar, köprünün bir akıllı sözleşme işlevini etkileyerek, gerçekte olmayan bir ağda token yayınlamayı başardı. Bu olay, kripto protokollerindeki zayıflıkları ve güvenlik önlemlerinin önemini bir kez daha hatırlatıyor.PolyNetwork ekibi, hızla harekete geçerek saldırıyı fark etti ve saldırganlarla iletişime geçmek için sosyal medya üzerinden açık çağrıda bulundu. Saldırganlar da şaşırtıcı bir şekilde, gerçekleştirdikleri saldırının zararını azaltmak için işbirliği yapmaya istekli olduklarını belirttiler.
İşbirliği sonucunda zarar azaltma yöntemine gidilmesi güzel bir gelişme ve genelde beyaz şapkalı hackerler işbirliğinden çekinmiyor ancak anladığım kadarıyla bunlar beyaz şapkalılılar değil enteresan geldi. İşbirliği yapılsa dahi bir projenin hacklenmesi ciddi güven kaybı yaşatabiliyor