işlem kimliği

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
/ 1
“TXID” kripto para işlemlerinde, “Transaction ID” anlamına gelmektedir. Bazen karşımıza çıkan bu terimin Türkçe karşılığına ise “İşlem kimliği” denilir. Kripto para çekimlerinde; her transfer için harf, rakam, sayılardan oluşan özel bir kimlik oluşturulur. Çekim detaylarımızı, işlemimizin ne durumda olduğunu istediğimiz zaman blokchain üzerinden görüntüleyebiliriz ve yaptığımız işlemler blockchaine otomatik olarak kayıt edilir.
blockchain in en sevdiğim yanlarından birisi diyebilirim. txid sayesinde tüm transferler şeffaf şekilde görülebiliyor .. geleceğin teknolojisi olacağını düşünüyorum .
Aynı zamanda scan siteleri üzerinden kontrol edilebilen (Etherscan, Bscscan, Polygonscan vb) hangi borsaya hangi cüzdana taşındığını ayrıntılı olarak saati ve tarihine kadar görebimemizi sağlayan bir dizi numaradır.
İşlem kimliği” ifadesinin kısaltması olan ,TxID olarak da bilinir. Blok zinciri üzerindeki işlemi kaydeden hash numasarıda demek doğru olur .Kullanıcının işlemlerini hangi zaman aralığında ve detaylı bilgisine , işlem kimliğinden bularak sorun olduğu takdirde kolayca çözüme ulaştırabilir.
İşlem kimliği işleme atanan benzersiz bir alfanümerik kod diyebiliriz. Yaptığınız işlemin kaydını tanımlar aynı zamanda izlersiniz. Basit bir şekilde örneklendirmem gerekirse A borsasından B borsasına aktardığınız işlem ulaşmayınca yada bir eksiklik olduğunu düşünüyorsanız teyit için TxID yani işlem kimliğinden bakıp müşteri hizmetlerine iletebilirsiniz . Bu durum sonucunda işleminiz kolaylıkla sonuca ulaşabilir.
Transaction ID olarak bilinen işlem kimliği ,blockchain ağına eklenen her işleme verilen benzersiz bir karakter dizinidir . Bu dizin sayesinde işlem tarihi, alıcı ve gönderici adresi ,miktar gibi bilgiler içerir. Bu sayede yapılan transferler oldukça şeffaflık işleyişi ile gerçekleştirilir.
İşlem kimliği, kripto para işlemlerinde benzersiz bir tanımlayıcıdır. Her bir işlemin kendine özgü bir işlem kimliği vardır, bu da işlemin ağ üzerinde izlenebilir olmasını sağlar. Bu kimlik, genellikle bir alfa-numerik dizedir ve işlemdeki bilgileri temsil eder.

İşlem kimliği, kripto paraların blockchain teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen dağıtık defterlerde kaydedildiği bir ağ üzerinde benzersiz bir işlemi belirtir. Kripto para işlemlerinin şeffaf ve izlenebilir olmasına katkıda bulunan bir özelliktir. Her işlem, gönderici adresi, alıcı adresi, transfer edilen miktar ve zaman damgası gibi bilgiler içerir. İşlem kimliği, bu bilgilerin bir araya getirilerek oluşturulan benzersiz bir tanımlayıcıdır.

Kripto para işlemlerinde işlem kimliği, işlemin geçerliliğini doğrulamak ve izleme amaçlarıyla kullanılır. Blockchain üzerindeki her bir blok, bu işlem kimliklerini içeren işlemleri barındırır. Bu sayede kullanıcılar, bir işlemin durumunu kontrol edebilir ve tüm ağın güvenilir bir şekilde çalıştığından emin olabilirler.