ingiltere kripto varlık düzenlemeleri

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
/ 1
Dün akşam saatlerinde İngiltere' de kripto varlıkların düzenlemelerine ilişkin son adımlar atıldı, FCA' in (Finansal Yürütme Otoritesi) yetki alanının arttırılması ve hem İngiltere içinde hem de dünya çapında var olan kripto şirketleri, kripto para borsaları ve kripto sektöründeki tüm işletmeleri belirledikleri standartlara göre lisansa tabi tutacaklarını açıkladılar.

İngiltere, kripto paraların ve kripto borsalarının ülkedeki düzenlenmelerine ilşikin önerilerini 1 Şubat 2023' te kamu görüşüne açmış ve yaklaşık 2 ay sonra bu görüş/öneri toplama süreci tamamlanmıştı. 2 aylık zaman diliminde çalışmalarının büyük bir kısmını tamamlayan FCA' in bu düzenlemeleri 2024 yılında hayata geçirilmesi planlanmakta (net bir tarihi henüz bulunmuyor)

İngiltere başbakanı Rishi Sunak her ne kadar kripto paralara olan pozitif bakışıyla bilinse de ülkedeki FCA' in yalnızca merkezi kripto borsalarını ve merkezi kripto şirketlerini ilgilendiren düzenlemeleri yapması; De-fi sektöründeki düzenlemelerin yapılmamış olması İngiltere' deki regülasyonların aslında henüz başında olduğumuzu hissettiriyor. İlk düzenlenmeler merkezi şirketlere sonraki aşamada merkeziyetsiz şirketlere yapılacak olması ilk etapta merkezi stabil coinlerde yapılacak düzenlenmelerin pilot düzenlemeler olacağını işaret ediyor.
Kripto paralar ve borsaları artık bütün ülkelerin kabullendiği bir gerçek haline geldi. Hal böyleyken birçok ülke de kripto borsalar ile ilgili yasal düzenlemeler getirmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde ülkemizde de kripto varlıklar için vergi düzenlemesi yapılacağı duyuruldu. Şimdi de İngiltere'den benzer bir düzenleme haberi geldi. Her ne kadar kripto para denildiği zaman merkezi olmayan bir yapı düşünülse de, ülkeler bu durumu kabul etmeyerek düzenleme yapma yoluna gidiyor. Milyon dolarların döndüğü kripto piyasasından devletler de kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmesini normal bir durum olarak görüyorum.