infamous chisel virüsü android kripto cüzdanlarını hedef alıyor

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
/ 1
1 Eylül tarihli Birleşik Krallık hükümeti raporuna göre, "Rezil Keski" olarak adlandırılan kötü amaçlı yazılım, Android kripto cüzdanları ve diğer uygulamaları hedef alıyor. Birleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), bu kötü amaçlı yazılımın virüslü mobil cihazlardaki verileri çalarak çalıştığını belirtiyor. Bu kötü amaçlı yazılımın en az üç kripto para cüzdanından (Binance App, Coinbase Wallet ve Trust Wallet) veri çaldığı biliniyor. Ayrıca, Brave ve Opera gibi tarayıcıları da hedef alarak kripto para birimi verilerini ele geçiriyor. Bunun yanı sıra, diğer uygulamalar da tehlike altında, bu uygulamalar arasında PayPal, Dropbox, Firefox, Telegram, Skype, WhatsApp, Discord, Viber ve Google Chrome bulunuyor.

NCSC'nin raporu, çalınan verilerin saldırganların kripto hesaplarına tam erişim sağlayıp sağlamadığını net bir şekilde belirtmiyor, ancak böyle bir tehlikenin mevcut olduğunu gösteriyor. Bu tehdidin kaynağı olarak Rusya'nın Kum Solucanı olarak bilinen devlet destekli bir hacker grubu olan Sandworm işaret ediliyor. Grup, Ukrayna'ya karşı yüksek profilli bir fidye yazılımı saldırısı başlatmış ve daha önce de benzer saldırılar gerçekleştirmiş bir grup olarak biliniyor. Bu tehdide karşı ABD, İngiltere, Yeni Zelanda, Kanada ve Avustralya gibi çeşitli uluslararası siber güvenlik grupları dikkat çekmiş durumda.
Android telefonlarının güvenlik sorunu sıkıntılı
Şüpheli e-postaları, bağlantıları ve indirilebilir dosyaları açmaktan kaçınmalı , kripto işlemleri yapmak içinde sadece güvenilir ve resmi uygulamaları kullanmalı
Android cihazlar genelde risk oluşturuyor aslında bunun yanında kripto ile ilgilenenlerin soğuk cüzdan en kötü ihtimal internet ile bağlantısı olmayan telefon kullanabilir, tarayıcı kullanırken dikkat etmek gerekir diyeceğim de yukarıda bir çok tarayıcıyı hedef aldıkları belirtilmiş ve her şeyden önce kendi güvenliğimizi sağlamamız lazım.