hindistan kripto yasası

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
/ 1
Hindistan parlamentosunun alt kanadı, Büyük Teknoloji firmaları için veri depolama, işleme ve aktarım uyumluluğunu artıracak yasa tasarısındaki değişiklikleri onayladı. Bloomberg'in raporuna göre, Hindistan parlamentosunun alt meclisi, 7 Ağustos'ta Büyük Teknoloji firmaları için veri uyumluluğu düzenlemelerini kolaylaştıracak bir yasa tasarısını onayladı. 2023 Dijital Kişisel Verileri Koruma Yasası, Google, Meta ve Microsoft gibi büyük küresel teknoloji devlerinin yanı sıra uluslararası pazarda genişlemeye çalışan yerel şirketlerin veri depolama, işleme ve aktarım standartlarını kolaylaştıracak.

Yeni yasa, şirketlere Hindistan'dan çıkışı yasaklanan ülkeler dışında veri ihracatına izin veriyor. Şu andaki durum gibi, yasa tasarısı, Büyük Teknoloji firmalarının kişisel verileri toplamadan önce hükümetin onayını gerektiriyor. Ayrıca, listede olmayan sebeplerle veri satışını engelliyor; örneğin yapay zeka eğitimi için kişisel verilerin anonimleştirilmemesi gibi. Bu değişiklikler, yasa üst meclisten geçmese de, şirketlerin uyum gereksinimlerini hafifletecektir.
Kriptoya sert tutumuyla bilinen Hindistan , bu sene Mart ayında kara para aklama yasası adı altında maddeleri kabul etmişti. Sektöre çok fazla esneklik göstermeyen ülke , büyük teknoloji şirketleri için hayata geçireceği tasarıyı iyi yönlü bakmak istersek nüfus bakımından kalabalık olan ülkeye , şirketlere sağladığı yarar ve büyüme sayesinde bir çok yatırım alma imkanı doğacaktır. Fakat teknolojik şirketlerde ihlal yada kimlik veri sorunları yüzünden tedirginliğe sebep olması durumda yasanın verdiği tedbirler illaki hayata geçirilir. Buda kripto sektöründe olan şirketlerin işini zorlaştırabilir.
Chainalytics verilerine göre Hindistan'ın şu anda kripto paraları çoğu ülkeden daha yüksek oranlarda vergilendirdiğini, kazançlarda %30 kesinti ve tüm işlemlerde %1 vergi olduğunu belirtti. İşlem vergisinin eşit olmayan şekilde uygulanmasının yerel borsaların rekabet etmesini zorlaştırabileceği de öngörülüyor buna rağmen Hindistan 2023' ün 2. çeyreğinden sonra İngiltere, Türkiye ve Rusya' yı geride bırakarak 269 milyar$ a ulaştı.