güney kıbrıs, kayıtsız kripto firmalarına yaptırım

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
/ 1
Güney Kıbrıs'ta kayıt olmadan faaliyet gösteren kripto firmaları yakında 350.000 dolara kadar para cezası alabilir. Bu tür firmaların arkasındaki kişiler beş yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir. Maliye Bakanlığı, yakın zamanda parlamentoya sunulan bir taslakta yer alan önerilerinin, ülke yasalarını Mali Eylem Görev Gücü tarafından belirlenen standartlarla uyumlu hale getirmeyi amaçladığını söyledi. Rapora göre, suç işleyen kripto firmalarına daha sert cezalar uygulama teklifi, ülkenin Maliye Bakanlığı tarafından Parlamento Hukuk İşleri Komitesi'ne yakın zamanda sunulan bir yasal değişikliği ile meclise sunuldu.
Hükümetin kara para aklama ve kayıt dışı ekonominin düzenlenmesi ayrıca terörizmin finans açısından desteklenmesini önlemek adına bu gibi yaptırımlar getirmesi yerinde ve doğru bir karar olduğu görüşündeyim. Ayrıca Malta ,Fransa, İrlanda gibi ülkelerde benzer yaptırımları ve cezaları uyguladığını okumuştum. Bunu diğer ülkelerinde örnek alıp kullanıcı ve borsaları mağdur etmeden yasalara ve kurallara uygun, kayıtlı borsaların çoğalması için mücadele yönünde atılmış bir adım olarak görüyorum.
Ülkemizde de regülasyonlar gündemdeydi geçen sene ancak net bir durum yok ortada. Hala ABD bile düzenleyememişken çok karmaşık bir durum. Uzmanların bir araya gelip spesifik olarak yasaların veya kuralların hazırlanması gerek. Aksi takdirde hatalı uygulamalar ve mağduriyetler yaşanabilir.
Merkeziyetsizlik veya anonimlik tabii ki önemli ancak yasa dışı yollarla bunların yapılması sağlıklı bir durum değil. Resmi borsaların bile batabildiği bu dönemde kayıt dışı borsalarla kullanıcılar ciddi maddi kayıplar yaşayabilir. Kesinlikle tüm yönetimlerin bu gibi konularda son derece hassas olması gerekir. Regülasyon konusundan da öte bu durum ciddi bir konu.