bono ihracı

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
Bankalar, mevduat artış hızının kredi artış hızından daha düşük olduğu bir dönemde yeni kaynak arayışına girmiş durumda. Bu arayışın bir sonucu olarak, bankalar tarafından ihraç edilen banka bonoları önemli bir yatırım fırsatı sunuyor.
Bankaların borçlu olarak ihraç edip ıskontolu olarak sattığı menkul kıymetlerdir. Mevduat ve hazine bonosu/devlet tahvillerine kıyasla yatırımcılara daha yüksek getiri fırsatları sunmaktadır. Bu getirinin miktarı vade sonunda netleşir ve yatırımcılara cazip bir alternatif sunar. Banka bonolarında uygulanan %10'luk stopaj oranı, vadeli mevduat hesaplarındaki %15'e göre daha düşük bir vergi avantajı sunar. Yatırımcılar için daha az vergi yükü demek, net getirinin artmasına katkı sağlar.
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) üzerinde işlem görmesi nedeniyle likidite imkânı sunar. Bu da yatırımcılara vade dolmadan önce bonolarını nakde çevirme kolaylığı sağlar.
Bono, kullanım amacına ve ne için basıldığına bağlı olarak farklı türlere ayrılabilir. Piyasalarda en çok kullanılan dört temel bono türü şu şekilde sıralanabilir:
Hazine Bonosu
Banka Bonosu
Altın, Gümüş ve Platin Bonoları
Finansman Bonosu
Banka bonoları, güvenilirlikleri ve likidite sorunu yaşanmaması durumunda birçok yatırımcı için tercih edilen bir yatırım aracı olma potansiyeline sahiptir. Bu avantajlar, bankaların kaynak sağlama ve yatırımcılara farklı bir getiri kaynağı sunma amacını desteklemekte.