daos hisse senedi

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
/ 1
Doğuş Otomotiv, 1994 yılında beridir faaliyet gösteren Türkiye merkezli bir otomotiv ithalatçısı ve distribütörüdür. VW Binek Araç, VW Ticari Araç, Audi, Porsche, SEAT, CUPRA ve Skoda markalarının yetkili satış ve servis hizmetlerini yürütmektedir. Doğuş Oto Filo Satış hizmeti de vermektedir. Ayrıca deniz motorları, soğutma sistemleri alanlarında çeşitli uluslararası markaların Türkiye temsilcisi olup bununla birlikte DOD yetkili satıcısı olarak ikinci el satışı da yapmaktadır. 2004 yılında halka arz edilen Doğuş Otomotiv hisseleri, Borsa İstanbul'da (BİST) DOAS kodu ile işlem görmektedir. Şirketin bu sene, 2023'ün ikinci çeyreğinde 5,1 milyar lira, ilk altı ayında ise 9 milyar 34 milyon lira net kâr açıkladı. Buna göre Doas sahipleri 24 Ağustos ' ta 10,23 TL temettü aldılar .Böylece 2023'ün ilk yarısında şirketin net kârı 9 milyar 34 milyon 795 liraya ulaşırken Doğuş Otomotiv, 2022'nin ilk 6 ayına göre net kârını 227 artırdı.
Yazılanlar bilgi amaçlı olup tavsiye içermemektedir.
Doğuş Otomotiv (DOAS), Polonya merkezli Wielton markası ile römork ve yarı römork ürünlerinin Türkiye'deki satış ve servis hizmetleri için ön anlaşma imzaladı.

İstanbul'da gerçekleşen imza törenine Doğuş Otomotiv İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Başkanı Emir Ali Bilaloğlu, Scania Genel Müdürü Tolga Senyücel, Wielton CEO'su Mariusz Golec, Yönetim Kurulu Üyesi Andrzej Mowczan ile Wielton İhracat Direktörü Jacek Stokowski katıldı.

Avrupa'nın en büyük 3. yarı römork üreticisi Wielton, Avrupa'nın ve dünyanın çeşitli ülkelerinde pazar lideri. Aynı zamanda dünyada sektöründeki ilk on üretici arasında yer almakta. Wielton'ın ürün portföyünde tenteli treyler, damper treyler, kapalı kasa treyler, lowbed treyler, rijit kasalar ve konteyner taşıyıcı treyler gibi ürün çeşitleri bulunuyor. İlk etapta 2023 yılı Aralık ayı itibarıyla Türkiye pazarında tenteli treyler ürününün satışı planlanıyor.

Wielton ürünleri Avrupa, Asya ve Afrika olmak üzere toplam 35 ülkede satılmaktadır. Wielton Group bünyesinde üretim sürecini optimize eden ve en son teknolojileri tanıtan 300 mühendis ile birlikte 3.000'den fazla kişi istihdam edilmekte.
Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş. (DOAS), Türkiye'nin önde gelen otomotiv distribütörlerinden biri olarak 1954 yılında kurulmuştur. Şirket, dünya çapında ünlü markaların, Volkswagen, Audi, SEAT, Skoda, Bentley, Lamborghini ve Porsche'nin distribütörlüğünü ve yetkili servis hizmetlerini başarıyla yürütmektedir. 16 Ocak 2024 itibarıyla DOAS hisse senedi fiyatı 250,5 TL olup, son bir yılda %35,4, son beş yılda ise %122,6 oranında bir artış göstermiştir. Şirketin 49,2 milyar TL'lik piyasa değeri bulunmaktadır. Güçlü marka portföyü, geniş bayi ağı, deneyimli yönetim ekibi, sağlam finansal yapı ve düzenli temettü dağıtımı, DOAS'ı cazip kılan faktörler arasında yer almaktadır. Ancak, otomotiv sektöründeki dalgalanmalar, döviz kuru riskleri ve rekabetin artması gibi unsurlar da beraberinde riskleri getirmektedir. Uzmanlar, DOAS'ın otomotiv sektöründeki güçlü konumu ve sağlam finansal yapısı nedeniyle yatırımcılar için çekici bir tercih olduğunu vurgulamaktadır. Cazip temettü dağıtımı da yatırımcılar için önemli bir avantaj olarak öne çıkmaktadır. Ancak, yatırım yapmadan önce detaylı araştırma yapılması ve kendi risk profilinin değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Yatırım kararları almadan önce bireysel araştırma yapılması ve finansal danışmanın görüş alınması önerilmektedir.