merkezi olmayan borsa

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
/ 1
Merkezi olmayan borsa; Decentralized Exchange veya DEX, blok zinciri teknolojisiyle çalışan ve merkezi bir otoriteye bağlı olmadan dijital varlıkların alım satımına olanak tanıyan platformlardır. Merkezi olmayan borsalarda, kullanıcılar doğrudan cüzdan üzerinden işlem yaparlar ve varlıklarının kontrolü kendilerinde bulunur. Bu tür borsalarda, akıllı sözleşmeler ve dağıtık defter teknolojisi kullanılarak güvenliğin ve gizliliğin üst düzeyde tutulması hedeflenir. Merkezi olmayan borsalar, kullanıcılara daha fazla kontrol ve anonimlik sağlaması yönünden avantajlı ancak likidite ve hız gibi konularda merkezi borsalara göre daha dezavantajlı görülür.
ayı döneminde yaşanan bütün merkezi borsa fudlarından sonra insan neye güvenmesi gerektiğini bilmiyor...genelde dexlerden yeni listelenmiş henüz cexlere girmemiş coinleri satın alıyor insanlar. Şahsen denemedim ancak çabalandığında bazen iyi getirileri olabiliyor (ytd)
Tavsiye olmasın ama son kullanacağım yer dex platformlarıdır😂
Merkezi bir otorite olmadan işlemlerin yapıldığı, işlemlerin blokzincire kaydedildiği ve kendisini yöneten akıllı sözleşmelere genelde güvenirler bu platformlara örnek olarak Uniswap, 1inch, SushiSwap, dYdX gibi yerler verilebilir ama buralarda da işlem yapmak için cüzdan kullanmak lazım dolayısı ile hiç anlamayan birinin uzak durması daha mantıklı olabilir.
Merkezi bir sunucu yerine merkezi olmayan genelde blok zincir üzerinde çalışan borsa türüdür kısaltılmış ismine de DEX denir. Kişisel bilgiler vermeden işlem yapma olanağı sunar ve zaten işllemler otomatik gerçekleşir ve üçüncü bir tarafa ihtiyaç duyulmaz. Şu sıralar en revaçta olan Dex borsalarından biri de Jupiter sayılır ama birçok Dex borsası var buraları kullanabilmek için de bilgi birikimli ya da tecrübeli olmak lazım yanlış bir işlemler maddi kayıpla sonuçlanabilir dikkat etmek şart.