fud

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
/ 1
Fud: Genelde belirsizlik, şüphe, korku uyandırma anlamında kullanılıyor. İngilizcesi “Fear, uncertainty and doubt” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Piyasaya sürülen FUD haberler biz yatırımcıları panikletip satış baskısı oluşturmaya zemin hazırlayarak, fiyatların hızlıca düşmesine etki eden bir market manipülasyonudur.
:d keşke bu kelimeyi hiç bilmeseydim ve hiç tanıklık etmeseydim...boğa döneminde fudlar minik düşüşlere sebep oluyordu ancak ayı döneminde aslı astarı olmayan fudlar bile piyasayı hemen düşürebiliyor..gerçekten uzun dönemde sürekli olumsuz ve korku uyandıracak haberler duymak mental açıdan insanı yormaya başlıyor. ama yine de fud gelince bir araştırmak soruşturmak gerekir.. bknz. FTX krizi..
Kullanıcıların bana göre yanlış anladığı önemli bir olgu var örneğin aslı olan ve gerçekleşmesi muhtemel haberleri fud olarak nitelendirme gibi. Böyle durumlar genellikle piyasa tarafından fiyatlanır fakat gerçek bir fud durumunda (belirsizliğin olduğu haberlerde) piyasada şok etkisi düşüşleri görebiliriz. Bu durum elinde nakit tutanlar için çok büyük bir fırsat olsa bile korkuyla hareket edip zararda ürün satışı yapan bir çok kullanıcı olduğunu da görürürz. Gelişmeleri doğru kaynaklardan takip etmek de aslında bu yüzden fazlasıyla önemli.
FUD, "Korku, Belirsizlik ve Şüphe" anlamına gelen bir kripto para terimidir ve genellikle manipülatif haberler, yanlış bilgiler veya spekülasyonlar aracılığıyla kripto para piyasasında panik oluşturmayı amaçlar. FUD, yatırımcıların duygusal tepkiler vererek varlıklarını satmalarına veya belirli bir kripto para birimine olan güvenlerini kaybetmelerine neden olabilir. Bu tür taktikler, marketteki volatiliteyi artırabilir ve piyasada yanlış yönlendirmelere yol açabilir :/ Yatırımcılar, FUD'a karşı dikkatli olmalı, doğru ve güvenilir kaynaklardan bilgi edinmeli ve duygusal kararlar vermekten kaçınmalıdır.