defi

beğeni; tümü | bugün
başlıkta ara
/ 1
DeFi (Decentralized Finance), geleneksel finansal sistemlere alternatif olarak blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiş açık kaynaklı finansal uygulamalar ve protokollere denir. DeFi, merkezi aracılar yerine akıllı sözleşmelerle çalışıyor, ayrıca otomatik ve güvenilir işlemleri mümkün kılıyor. DeFi protokolleri, kullanıcılara varlık ticareti, borç verme-borç alma, likidite sağlama ve türev ürünler gibi çeşitli finansal hizmetler sunar. DeFi'nin temel amacı kısaca; finansal katılımı artırmak, finansal işlemlerin şeffaflığını ve verimliliğini artırmaktır.
Defi deyince aklıma bitmeyen hack saldırıları geliyor. 2022 yılı Defi saldırılarını en çok duyduğumuz senelerden biriydi. Umarım tekrarları yaşanmaz. :)
2008 krizi sonrası bankalara karşı güvensizlik oluşmuştu ama Defi geleneksel finans sistemlerinden daha iddialı sistem sunacağını iddia etse de ben çekinceliyim açıkçası. Belkide geleneksel finans sistemine alıştığım içindir :D
Web3 bazında düşündüğümüzde Defi gibi kavramlar son derece mantıklı geliyor ancak gelişmesi ve regülasyonlara uydurulması gerektiğini düşünüyorum. Fikirler ve planlar çok başlangıçta gibi hissediyorum.
Dünyanın her yerine çok ucuz, hızlı ve güvenli para transferi yapabilmek günümüzde oldukça önemli ve De-Fi' ın çıkış amacı da bu. Borçlanma sistemleri güvenli hızlı ve pratik olması geleceğinin çok parlak olduğunu düşündürüyor.