/ 4
merkezi olmayan borsa
Merkezi olmayan borsa; Decentralized Exchange veya DEX, blok zinciri teknolojisiyle çalışan ve merkezi bir otoriteye bağlı olmadan dijital varlıkların alım satımına olanak tanıyan platformlardır. Merkezi olmayan borsalarda, kullanıcılar doğrudan cüzdan üzerinden işlem yaparlar ve varlıklarının kontrolü kendilerinde bulunur. Bu tür borsalarda, akıllı sözleşmeler ve dağıtık defter teknolojisi kullanılarak güvenliğin ve gizliliğin üst düzeyde tutulması hedeflenir. Merkezi olmayan borsalar, kullanıcılara daha fazla kontrol ve anonimlik sağlaması yönünden avantajlı ancak likidite ve hız gibi konularda merkezi borsalara göre daha dezavantajlı görülür.
binance borsası
Binance, 2017 yılında Changpeng Zhao (CZ) tarafından kurulmuş dünyanın en büyük kripto para borsalarından biridir ve geniş bir kripto para birimi yelpazesi sunar. Binance Coin (BNB) adında kendi kripto para birimine sahiptir. Global olarak hizmet verir ve yüksek hacimli bir borsadır ancak özellikle Amerika başta olmak üzere, zaman zaman farklı ülkelerde soruşturmalara ve sınırlandırmalara maruz kalan bir borsadır da aynı zamanda... Binance, Binance Launchpad aracılığıyla projelere başlangıç ​​desteği sağlayan bir lansman platformuna da sahiptir. Sahip olduğu Binance Smart Chain (BSC) ise ön satış etkinliklerinde projelerin sıklıkla tercih ettiği ağlardandır. Yalnızca alım satım hizmeti sunmayıp başka birçok finansal faaliyetler ve hizmetler barındırmaktadır.
kucoin borsası
2017 yılında Singapur'da kurulduğu bilinen global bir kripto para borsası. İlk zamanlarında işlem hacmi olarak diğer borsaların baya gerisinde olsa da birçok gem proje listelemesi ve kullanıcı odaklı olması sayesinde istikrarlı bir büyümeyle dünyada ilk 5 kripto borsadan biri oldu. KuCoin Shares (KCS) adında kendi tokeni bulunan borsa, bu token ile yatırımcılara çeşitli avantajlar da sunuyor. Alım satım faaliyeti dışında birçok finansal ürün ve hizmet de sunuyor. Spotlight adında bir ön satışvari platformu da var. Güvenlik konusunda en titiz davranan borsalardan biridir.
gateio borsası
Kripto para piyasasında global olarak en büyük borsalardan biridir. Spot piyasa işlemleri, kaldıraçlı işlemler, vadeli işlemlerin yanı sıra farklı finansal hizmet ve ürünler sunuyor. Birkaç ay önce Türkiye versiyonu da çıktı. Platformun kendi tokeni GT yani GateToken , kullanıcılara alım satım komisyonlarında indirimler ve ön satışlarda vs. ekstra avantajlar sağlar.
coinbase exchange
2012 yılında kurulan ve dünyanın en büyük kripto para borsalarından biridir. Coinbase Pro adında daha gelişmiş bir ticaret platformu da mevcut, bu platformu daha ileri düzey işlem bilgisi olan yatırımcılar için oluşturmuşlar. Normal alım satım dışında diğer finansal hizmetleri de mevcut.
kraken borsası
2011 yılında Jesse Powell tarafından kurulan, global kripto para borsalarından biridir. 2014'te Kanada'nın en büyük Bitcoin borsası olan Cavirtex'i, 2015'te Japon Bitcoin borsası Coinsetter ve New York merkezli Bitcoin borsası olan CleverCoin'i, 2018'de de Almanya merkezli kripto para borsası olan Crypto Facilities'i satın alarak büyümeye devam etti. Amerika'da banka lisansı almak için 2021'de başvuruda bulunmuş, bu sebeple regülasyonlara büyük ölçüde uyum sağlamaya çalışmış borsadır.
bybit borsası
Singapur, İngiltere ve Malta gibi ülkelerin resmi düzenleyici kurumlarından lisans almış, 2018 yılında Ben Zhou tarafından kurulmuş, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biridir. Britanya Virgin Adaları'nda Bybit Fintech Limited ismiyle kayıtlı olduğu ve merkezinin Singapur'da bulunduğu biliniyor. Normal spot işlemler haricinde diğer finansal hizmetleri de sunuyor. Belirli koşulları yerine getiren kullanıcılarına, daha yüksek düzeyde avantajlar elde etmelerini sağlayan özel bir teşvik programı olan Elmas Sistemi'ni sunuyor.
binance japonya'da liquid kyc sistemini kullanacak
Binance, Japonya'da faaliyet gösteren kripto para borsası Liquid ile kimlik doğrulama işbirliği yapacak. Liquid'in eKYC hizmeti, Binance Japan'ın müşteri tanıma (KYC) süreçlerini ülkenin sıkı düzenlemelerine uygun hale getirecek. Liquid, yapay zeka tabanlı görüntü işleme özelliği ile güçlü yüz tanıma hizmeti sunuyor. Binance Japonya Genel Müdürü Takeshi Chino, sağlam KYC çerçevesinin kullanıcı güvenliği için kritik olduğunu belirtiyor. Bu işbirliğiyle, Binance Japan yeni yerel platformunu güvenli ve uyumlu bir şekilde kullanıma sunmayı hedefliyor.

Binance, düzenleyici baskılarla uğraşırken Japonya'daki faaliyetlerini genişletmeyi sürdürüyor. Liquid'in eKYC çözümü, Japonya'daki yerel düzenlemelere uyumlu bir şekilde hizmet verme amacını taşıyor. Liquid CEO'su Hiroki Hasegawa, yüz tanıma teknolojisinin farklı sektörlerde de kullanıldığını belirtiyor. Bu işbirliğiyle daha fazla kullanıcıya güvenli hizmet sunmayı amaçladıklarını vurguluyor.
okx borsası
OKX borsası hakkında; bilgilendirici, tanıtıcı ve iyi veya kötü bulduğunuz özellikleri yazabilmeniz için oluşturulmuş bölümdür.
bitfinex borsası
Bitfinex borsası hakkında; bilgilendirici, tanıtıcı ve iyi veya kötü bulduğunuz özellikleri yazabilmeniz için oluşturulmuş bölümdür.
/ 4