/ 1
avail ethereum veri onay köprüsü
Avail, Ethereum ekosistemine yönelik bir hizmet olan veri onay köprüsünü başlatarak blok zinciri maliyetlerini azaltmayı hedefliyor. Bu yeni hizmet, verilerin blok zinciri dışında güvenli bir şekilde saklanmasına olanak sağlıyor. Ethereum ile bağlantılı olan köprü, sıfır bilgi ve optimistic rollup'lar gibi 2. ve 3. katman zincirlerinde kullanılabiliyor. Avail, bu sayede verileri blok zinciri dışında yayımlayarak yüksek işlem ücretlerini azaltıyor ve Ethereum ağındaki yoğunluğu önlemeyi amaçlıyor. Veri onay köprüsü, Avail'in Ethereum tabanlı L2 rollup'larının verisini ve zincir dışı veri erişilebilirlik katmanını doğrudan Ethereum'un taban katmanına bağlıyor. Avail'in uzun vadeli hedefi ise kendi ağlarında rollup'ları başlatmak ve Ethereum ölçeklendirme çözümleri olan "validium"ları kullanmak. Bu sayede, Avail'in sağladığı verilerin Ethereum'da gerçek olduğu kanıtlanmış olacak.
base işlem hacmi op'u geçti
Coinbase tarafından oluşturulan Ethereum Layer-2 çözümü Base, resmi başlangıcından sonra belirgin bir şekilde artan işlem hacmi ile dikkat çekiyor. Base'in işlem hacmi, Optimism'i geride bırakarak zirveye tırmanıyor.

Coinbase, Ethereum ağına entegre ettiği Layer-2 çözümü Base'i duyurduktan hemen sonra, kısa sürede büyük bir işlem hacmi artışı yaşandı. Base'in günlük işlem sayısı, Optimistic Rollup ağları olan Arbitrum ve Optimism'i geride bırakarak en üst sıraya yükseldi.

Eldeki verilere göre, sadece bir hafta içerisinde Base'in günlük ortalama işlem sayısı 15 Ağustos tarihinde 610,000'e çıktı. Bu rakam, Optimism'in 597,000 ve Arbitrum'un 576,000 işlem sayılarına kıyasla daha yüksek bir seviyede bulunuyor. Hızla yükselen işlem hacmi, Ethereum ağında kullanılan Layer-2 çözümlerinin ne kadar büyük bir değer taşıdığını ve kullanışlı olduklarını bir kez daha gösteriyor.
fireblocks, kava chain kurumsal defi erişimini duyurdu
Kava Chain, Katman 1 blok zinciri olarak bilinen ve Cosmos ile Ethereum ile uyumlu çalışabilen bir platform, Fireblocks'ta dijital varlık işlemleri yapmak için entegre oldu. Bu entegrasyon, kurumsal kullanıcılara Cosmos DeFi ekosistemine güvenli bir erişim kapısı sunacak. Fireblocks'un Kurucu Ortağı ve Baş Ürün Sorumlusu Idan Ofrat, bu entegrasyonla ilgili olarak, "Kava Chain'in Fireblocks Ağı'na entegre olması, Kava'nın yenilikçi DeFi protokolleri ve Cosmos DeFi erişimi sunmasından büyük bir heyecan duyuyoruz" dedi. Ayrıca, kurumsal dünyada DeFi'ye olan ilginin arttığını ve Fireblocks'un güvenlik ve yetkilendirme politikalarıyla bu alanda güvenli bir çözüm sunduğunu belirtti. Kava Chain, artan bir hızla büyümeye devam ediyor. Ancak, daha fazla büyüme ve benimsenme için MPC (Çok Partili Hesaplama) saklama teknolojisi sağlayıcılarına ihtiyaç duyuyordu. Fireblocks entegrasyonu, KAVA tokenlerinin güvenli bir şekilde saklanmasına ve Cosmos'a özgü varlıklara erişilmesine olanak tanıyor.
layer2 blok zincirleri hızla benimseniyor
Coingecko'nun araştırmasına göre, en yeni katman iki (L2) blok zincirleri, inanılmaz bir hızla benimseniyor ve bazıları aylar yerine haftalar içinde bir milyon kullanıcıya ulaşıyor. Ethereum gibi mevcut ana blok zincirlerinin yanında çalışarak işlem hızlarını artırmayı ve ücretleri azaltmayı amaçlayan L2 blok zincirleri, son zamanlarda büyük ilgi görmeye başladı. Coingecko'nun raporuna göre, Ethereum tabanlı L2 çözümü Arbitrum, 31 Ağustos 2021'deki ana ağ lansmanından sonra bir milyon benzersiz adrese ulaşmayı 303 gününde başardı. Optimism ise Ocak 2022'de başlatıldıktan sonra 191 günde aynı başarıya imza attı. Zksync, 25 Mart 2023'te ana ağını devreye alarak bir milyon adrese ulaşması için 71 gün harcadı. Ancak 9 Ağustos 2023'te ana ağını başlatan Base, sadece 11 günde bir milyondan fazla kullanıcıyı çekmeyi başardı.

Çalışma aynı zamanda, yerel tokenlara sahip olmayan L2 çözümlerinin daha hızlı kullanıcı çektiğini gösteriyor. Hem Base hem de Zksync, henüz token başlatmadan hızlı bir şekilde bir milyon kullanıcıya ulaşırken, kullanıcıların erken benimsemenin ödülü olarak yönetişim tokenlarının airdrop'larını beklediklerini gösteriyor. Bu, L2 blok zincirlerinin hızla büyüdüğünü ve DeFi dünyasında etkili bir şekilde yer edindiğini gösteriyor.
wemix, unagi i̇le çok zincirli blok zinciri ekosistemini oluşturuyor
Çok çeşitliliği bir araya getiren , kullanıcıların zaman açısından da yarar göreceğini düşündüğüm bir girişim olmuş . Bu tür çok zincirli protokoller, blok zinciri teknolojisinin benimsenmesini hızlandırabilir ve kullanıcılara daha fazla esneklik sunabilir.
/ 1